niedziela, 5 maja 2013

Please Stay - Duffy

The real spring is in Warsaw! Time to look into deeply hidden summer creations from the previous season and adapt some of them to  this year :) Quoting rules through repeated every bride to remember what a lucky amulets must she  have: "Something old, something new. Something borrowed, something blue and a silver sixpence in her shoe. "it occurred to me that so it is often with my daily style (that i have all those things!). New is the necklace bought in Mango with a lion's head. Old is the dress, bought last summer at Mango and Venezia bag. Lent is jeans jacket that belongs to my beloved mother & she is blue as well. Silver coin .... lack of it in the shoe (it would be hard to walk my dog!) but in the depths of my substantial bag it is possible to find one :) Those mentioned lucky harms all have their meanings and I fin it quite interesting. If you want to find out what they stand just click here.
Prawdziwa wiosna już w Warszawie! Czas zajrzeć do głęboko schowanych letnich kreacji z poprzedniego sezonu i przystosować co poniektóre do tego roku:) Przytaczając regułkę  powtarzaną każdej pannie młodej by pamiętała co za amulety szczęścia musi mieć przy sobie:  " Something old, something new. Something borrowed, something blue and a silver sixpence in her shoe. " Uświadomiłam sobie że tak też jest często z moimi codziennymi stylizacjami ( że mam każdą z tych rzeczy !) . Nowy jest naszyjnik kupiony w Mango z głową lwa. Stara jest sukienka, kupiona zeszłego lata w Mango oraz torba z Venezi. Pożyczona jest jeansówka od mojej kochanej mamy, plus jest niebieska!!:)  Srebrna moneta .... brak jej w bucie ( ciężko było by spacerować mi z psem!) ale za to w otchłani mej pokaźnej torby jakaś się znajdzie:)
Wspomniane tutaj talizmany mają swoje szczególne znaczenia, które są bardzo ciekawe, by dowiedzieć się o nich więcej kliknijcie tutaj.


dress,necklace /Mango
jeans jacket/HM
bag/Venezia


2 komentarze: